TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEGO SERWISU, ZA UTRUDNIENIA W UŻYTKOWANIU OBECNEJ STRONY - PRZEPRASZAMY.

DO CZASU URUCHOMIENIA NOWEGO SERWISU, WSZYSTKIE WIADOMOŚCI PUBLIKOWANE BĘDĄ NA NASZYM PROFILU FB.


Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/05/2018 04:55:46
Ta koparka przy szkole to chyba zardzewiala

22/04/2018 00:37:48
Praca w gastronomii-Bluszc
zów, wymagania: książeczka sanepid, Więcej info pod numerem telefonu 605 915 901 U¶miech

19/04/2018 13:28:33
Jakoś cisza o wyborach nic. Podobno PiS ma mocnego kandydata na wójta.

05/04/2018 00:09:50
Założyć monitoring na tym placyku

03/04/2018 14:17:26
Byłam dziś na placu zabaw obok Kamana. Tragedia! Pełno śmieci, puszek po piwie, karuzela kwiatek połamana, łańcuchy na huśtawce poplątane. Czy to tak trudno uszanować i nie niszczyć!

31/03/2018 13:15:44
Świerze bazie mo ktoś w Olzi by se modz naciąć?

31/03/2018 13:14:39
Pozdrowienia dla wszystkich.

21/03/2018 16:33:43
W końcu słońce świeci!!!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,254
Najnowszy użytkownik: gienka
Unknown column 'field_name' in 'field list'
Zobacz temat
e-Gorzyce » Sołectwa » Rogów
 Drukuj temat
Rogów 1945
jano
Stwierdzenie Adka, że Armia Czerwona miejscowość potwornie zniszczyła, jest zbytnim uproszczeniem. Rogów, jak i inne, sąsiednie miejscowości miał nieszczęście znaleźć się na linii frontu i został zniszczony w czasie działań wojennych. Przykładem niepotrzebnego zniszczenia (zrównania z ziemią) jest Drezno zbombardowane przez aliantów. Dzisiaj ten fakt jest przedstawiany jako akt niepotrzebnej zemsty na ludności cywilnej. Mój ś.p. ojciec wspominał straszliwe zniszczenia Marsylii przez amerykańskie bombowce - był tego naocznym świadkiem, jako żołnierz. Odebrał to jako element działań wojennych, w których brał udział. Tak na marginesie - co Amerykanie wyprawiają z ludnością cywilną w Iraku i w Afganistanie? Za co są sądzeni nasi żołnierze, jeśli nie za cywilów? Co my tam w ogóle robimy? Walczymy o wolność naszą i waszą? Ścigamy terrorystów, którzy nam mogą coś wysadzić? Hiszpanom wysadzili i się wycofali z tej głupiej i brudnej wojny. I tak można by bez końca. Kojak - zamieść wreszcie kolejne zdjęcie. Zaczniemy nową dyskusję.
 
kojak
Dobra, stare wpisy i nieporozumienia niech idą w niepamięc, po co się kłucic?
Daje wam skany z książki:
"19 DYWIZJA PANCERNA WEHRMACHTU 1939-1945" Rolfa Hinze.
W tej książce jest opisany cały szlak bojowy, ale nie będę tego opisywał, bo jest tego za dużo jak ktoś chce to google prawdę Ci powie ;)
Zdjęcia zrobione najprawdopodobniej między 26.03.1945 a 13.04.1945
Zdjęcie nr.1
Na pierwszym planie pionowe belki to najprawdopodobniej zapora przeciw czołgowa, widac tam kilku żołnierzy nimieckich bez oporządzenia bojowego którzy obserwują wjazd oddziału na swimmenwagenach. Zdjęcie to daje do myślenia, front jeszcze jest jakiś kawałek od Rogowa. No i w tle oczywiście majaczy nam kościół Rogowski.
[img]http://img62.imageshack.us/img62/8823/kocisw.jpg[/img] is not a valid Image.
Zdjęcie nr. 2 Wnętrze Rogowskiego kościoła
[img]http://img59.imageshack.us/img59/8853/wnetrze.jpg[/img] is not a valid Image.
Zdjęcie nr3. Centrum wsi. Pierwszy plan to PzKpfw IV, najczęściej spotykany i wyprodukowany w największej ilości czołg niemiecki. Czołgi te używane były od początku wojny do jej zakończenia na wszystkich frontach wojny w europie oraz w afryce. Za sławną czwórką widzimy PzKpfw V czyli jeszcze sławniejsza Panterę, z prawej strony pantery widac Hetzera- niemiecki niszczyciel czołgów. No i dalej widac domy i kościół
[img]http://img62.imageshack.us/img62/7945/pz4.jpg[/img] is not a valid Image.
Zdjęcie nr.4 Widac zapore z 1 zdjęcia dlatego też sądzimy że to zdjęcie pochodzi z Rogów, Widac tu wrak T-34 której wersji ciężko stwierdzic, czołg ten najprawdopodobniej dostał pociskiem przeciwpancernym, co spowodowało zapalenie amunicji i eksplozja wyrwała wierze w górę, a sama wanna czołgu siłą rozpędu przejechała jakieś 30m. Może ktoś z was rozpoznaje ten dom na tym pagórku?
[img]http://img62.imageshack.us/img62/8982/wrak.jpg[/img] is not a valid Image.
Zdjęcie nr. 5 Ostatnie zdjęcie które udało nam się zidentyfikowac jako pochodzące na 100% z naszego regionu perspektywa prawie tam sama co zdjęcie nr1. Widac na nim żołnierzy radzieckich którym odeszła ochota do walki
[img]http://img694.imageshack.us/img694/9663/jecy.jpg[/img] is not a valid Image.
To na razie tyle kolejną fotkę licytuje na allegro jutro kończy się aukcja. Jak wygram i przyjdzie mi ta fotka to na skaner i wstawię tu zaraz. Także zapraszam do dyskusji i bez kłótni ;)
 
gumis
KAPITALNE!! Czekam na więcej ;)
 
bogus1973
SUPER!!! oto chodzi . Ciekaw jestem czy też można znalesc obejzec podobne zdięcia innych miejscowości naszej gminy.Moze u kogoś zachowały się jakieś fotografie ,po tym jak już front przeszedł, jak wygłądały te ziemie w roku 1945.
 
kojak
To może jeszcze co można znaleśc w okolicznych lasach:
Rogów 3 ogniwa z T-34, radziecki granat moździerzowy oczywiście pusty
[img]http://img641.imageshack.us/img641/2408/1007367.jpg[/img] is not a valid Image.
Tworków trochę łusek z mausera menażka 2 łuski radzieckie 85mm 5 łusek 45mm
[img]http://img59.imageshack.us/img59/667/obraz063j.jpg[/img] is not a valid Image.
[img]http://img3.imageshack.us/img3/8904/obraz064q.jpg[/img] is not a valid Image.
 
Adek
[quote]jano napisał/a:
Stwierdzenie Adka, że Armia Czerwona miejscowość potwornie zniszczyła, jest zbytnim uproszczeniem. Rogów, jak i inne, sąsiednie miejscowości miał nieszczęście znaleźć się na linii frontu i został zniszczony w czasie działań wojennych. Przykładem niepotrzebnego zniszczenia (zrównania z ziemią) jest Drezno zbombardowane przez aliantów. [/quote]

No, ogólne zniszczenia naszych miejscowości można jeszcze jakoś "wytłumaczyć" działaniami wojennymi. Mordu ludności cywilnej już nie. Ale ponawiam prośbę, abyś napisał coś więcej o tym wydarzeniu, albo podał jakieś źródło gdzie można poczytać, bo cięzko samemu cokolwiek znaleźć.

O Dreznie (ale nie tylko) się mało mówi z powodu poprawności politycznej. Obiektywnie patrząc była to okropna zbrodnia - pokaz siły, mający podłamać morale wroga, ale ofiarami była przede wszystkim ludność cywilna - głównie uchodźcy z Eur. Środkowej i Wschodniej (w tym sporo ze Śląska), uciekający przed Armią Czerwoną. No ale robimy off-top troche.

Przy okazji - news w temacie - http://www.mmsilesia.pl/9051/2010/1/21/na-slasku-uczcza-ofiary-tragedii-gornoslaskiej?districtChanged=true

PS Dzieki za zdjecia Kojak.
 
jano
Trochę cierpliwości. Spróbuję dotrzeć do źródła (telewizyjnego wywiadu),
w sprawie mordu w Rogowach, o którym wspomniałem. Wielka szkoda,
że temat wrócił w czasach, kiedy świadkowie tamtych wydarzeń w większości nie żyją. To dotyczy nie tylko tamtych wydarzeń. Pamięć ludzka jest zawodna, zwłaszcza na starość. Świadkowie umierają. Trzeba się spieszyć. Mnie samego krew zalewa, kiedy w latach siedemdziesiątych (dysponując magnetofonem!) nie udokumentowałem wspomnień śp. bliskich i znajomych.
 
bogus1973
Wizja mieszkańców Górnego Śląska witających Armię Czerwoną z uśmiechem na ustach nie wytrzymuje próby w zetknięciu z faktami. O trudnej przeszłości i rocznicach pisze Agata Pustułka.
czytaj więcej DZ POLSKA
http://wodzislawslaski.naszemiasto.pl/artykul/297468,wyzwolenie-i-gehenna,id,t.html
 
kojak
A ja mam jeszcze pytanko czy może posiadacie w swoich domach jakieś pamiątki po wojnie? Dokumenty, zdjęcia, bagnety, hełmy, mundury itd? Chętnie odkupie a jeśli właściciel nie chce sprzedać bo to jest np pamiątka rodzinna to zrobił bym zdjęcia do mojego archiwum ;)
pozdrawiam
 
jano
Wymienialiśmy w podstawówce różne drobiazgi. Za jakieś stare monety stałem się właścicielem bagnetu. Odrdzewiłem go wtedy mechanicznie i wymieniłem mu drewniane okładziny na rękojeści. Stare praktycznie nie istniały. Zaznaczam, że podczas moich "konserwatorskich" zabiegów obiekt nie ucierpiał. Przez kilkadziesiąt lat przeleżał na strychu, bo militaria przestały mnie interesować, kiedy starszy kolega z podstawówki zginął podczas zabawy z niewybuchem. Tak nienawidziłem tego sprzętu, że na poligonie granatem F-1 rzuciłem na odległość 50 metrów. Potem musiałem go szukać w trawie.
Ps.: Bagnet Ci podaruję. Myślę, że wzbogaci Twoją kolekcję.
 
kojak
Przyszła druga fotka U¶miech
[img]http://img3.imageshack.us/img3/3305/rogw2.jpg[/img] is not a valid Image.
Adminie powrzucaj wszystkie archiwalne fotki do galerii ;)
 
Adek
[quote]W dniu 20 stycznia sejmik województwa śląskiego jednomyślnie zagłosował za przyjęciem uchwały upamiętniającej ofiary stalinowskich represji na Górnym Śląsku i ogłosił dzień 31 stycznia 2010 Dniem Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945.

Wniosek o podjęcie uchwały złożył komitet organizacyjny obchodów 65. rocznicy tragicznych wydarzeń, współtworzony przez Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski, przedstawicieli katowickiego IPN oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.[/quote]

Jest też apel by zapalić znicze w miejscach związanych z dramatycznymi wydarzeniami sprzed 65 lat. Wiadomo gdzie takie miejsce jest u nas, ja zamierzam zapalić tam jutro znicz.
 
kojak
Jakoś dawno nic w tym wątku nie było... Ostatnie znalezisko typowo złomowe, koło chyba z najbardziej popularnego transportera opancerzonego SdKfz 251. Produkcji niemieckiej.
[img]http://img845.imageshack.us/img845/9279/koo1e.jpg[/img] is not a valid Image.
Foto transportera:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_101I-801-0664-37,_Berlin,_Unter_den_Linden,_Sch%C3%BCtzenpanzer.jpg
I miał bym do was wielką prośbę, mianowicie może nie u wszystkich ale przy wielu obejściach mogą leżeć np takie koła, te i inne. Jakieś różne dziwne części z pojazdów. Gdyby ktoś z was miał takie coś prosił bym o kontakt jeśli nie do odkupienia to choć do porobienia dokumentacji fotograficznej.
Pozdrawiam Kojak
 
rogowski syf
To w koncu u nas w Rogowie wojna trwała od 1945 do 1989 roku czy od 1939 do 1945. Teraz już nic nie rozumiem, kto był okupantem a kto wyzwolicielem a kto jeszcze kapusiem.
 
Przejdź do forum:
Kalendarz
Czerwiec 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,739,607 unikalne wizyty