e-Gorzyce - Artykuły: Dywersyfikacja - z cyklu "Okiem malkontenta"

TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEGO SERWISU, ZA UTRUDNIENIA W UŻYTKOWANIU OBECNEJ STRONY - PRZEPRASZAMY.

DO CZASU URUCHOMIENIA NOWEGO SERWISU, WSZYSTKIE WIADOMOŚCI PUBLIKOWANE BĘDĄ NA NASZYM PROFILU FB.


Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/05/2018 04:55:46
Ta koparka przy szkole to chyba zardzewiala

22/04/2018 00:37:48
Praca w gastronomii-Bluszc
zów, wymagania: książeczka sanepid, Więcej info pod numerem telefonu 605 915 901 U¶miech

19/04/2018 13:28:33
Jakoś cisza o wyborach nic. Podobno PiS ma mocnego kandydata na wójta.

05/04/2018 00:09:50
Założyć monitoring na tym placyku

03/04/2018 14:17:26
Byłam dziś na placu zabaw obok Kamana. Tragedia! Pełno śmieci, puszek po piwie, karuzela kwiatek połamana, łańcuchy na huśtawce poplątane. Czy to tak trudno uszanować i nie niszczyć!

31/03/2018 13:15:44
Świerze bazie mo ktoś w Olzi by se modz naciąć?

31/03/2018 13:14:39
Pozdrowienia dla wszystkich.

21/03/2018 16:33:43
W końcu słońce świeci!!!

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,254
Najnowszy użytkownik: gienka
Nawigacja
Artykuły » Okiem malkontenta » Dywersyfikacja - z cyklu "Okiem malkontenta"
Dywersyfikacja - z cyklu "Okiem malkontenta"
Okiem malkontenta

Dywersyfikacja

No i stało się. Ledwo wstaliśmy z kolan, a tu kolejna porażka naszej dyplomacji. Trudno za to byłoby winić premiera, bo w tym temacie już niewiele mógł ugrać, ale się starał. Sprawa została "położona" bodajże 18 lat temu, kiedy Polska nie zgodziła się na budowę drugiej nitki gazociągu "Jamał". W zamyśle Gazpromu "Jamał II" omijałby terytorium Ukrainy w kierunku na Słowację. Na to nie mogliśmy się zgodzić, bo wtedy mając dostęp do dowolnej ilości gazu z Rosji, trudno byłoby wytłumaczyć jeszcze potrzebę budowy gazoportu. Chodziło przecież o tzw. dywersyfikację dostaw, bo skoro z sąsiadem się "nie układa", to zawsze istnieje obawa, że może przykręcić kurek. Całość tych działań nazywa się szumnie "zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju".

W tej sytuacji dla Rosji kolejny kraj tranzytowy stał się niewygodny. Za gaz przynajmniej płacił, ale też korzystał z przysługujących mu niemałych pieniędzy za ponad 30 mld kubików przepływających rocznie. Dogadał się zatem Putin ze Schroederem i położyli "dwururę" po dnie Bałtyku omijając niewygodnych pośredników. Protestowaliśmy, a jakże! Teraz też, ale z takim samym skutkiem. Czy to politykom tak trudno było przewidzieć konsekwencje takiego głupiego oporu i uporu?

Po uruchomieniu drugiej nitki Rosja może zamknąć przepływ gazu przez Ukrainę, jak to miała zamiar uczynić po wybudowaniu "Jamał II". Słowacja aktualnie uzależniona od tej konfiguracji rurociągów przezornie nie wyrzucała rosyjskich dyplomatów. Węgry i Austria tak samo. Będą wtedy mogły liczyć na "zassanie z końca rury "Jamał I", bo Niemcom wystarczą te pod Bałtykiem. Czechom to może wisieć, bo tranzyt jak by gazu nie puścić, pójdzie przez ich terytorium. Mogą zatem bez przeszkód handlować dyplomatami.

Ostatnie starania naszej dyplomacji, akcja propagandowa jedynie słusznych mediów (próba otrucia szpiega nazywana atakiem chemicznym na Wielką Brytanię) i działania rządu (usuwanie rosyjskich dyplomatów dla przypodobania się solidarnemu Zachodowi) nie wpłynęły na decyzję niemieckiej BSH. Wydała ona wczoraj pozwolenie na budowę "Nord Stream II" w strefie ekonomicznej Niemiec na Morzu Bałtyckim. W trakcie załatwiania są zezwolenia Finlandii, Szwecji i Danii. Do końca 2019 budowa 1200 kilometrowej nitki ma zostać zakończona.

Zdaniem Polski gazociąg ten uzależni Europę od rosyjskich dostaw, zaś zdaniem zachodnich odbiorców rurociąg jest konieczny by nie dopuścić do powstania braków w zaopatrzeniu w gaz i zapewnić Europie bezpieczeństwo dostaw. Jak ma się do tego bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju? Czyżby Europa była w takim błędzie? Może nie jest aż tak patriotyczna, ale woli policzyć co się bardziej opłaca. Zawsze prawdziwa sentencja: "Zgoda buduje, niezgoda rujnuje" - nas nie dotyczy.

My mamy za to bezpośredni sojusz z USA. Mamy ich wojska na naszym terytorium, tarczę antyrakietową w budowie wycelowaną na wschód, umówiony zakup "patryjotów" w tym samym celu, myśliwce F16 i prawdopodobnie jeszcze śmigłowce w przyszłości. Mamy też obiecany "offset", oby nie taki sam, jak przy samolotach. Cieszymy się, że jesteśmy ważnym ogniwem w bezpieczeństwie Stanów Zjednoczonych. Amerykanie zwykle wywołują i prowadzą wojny daleko od swojego terytorium.

Można jeszcze doliczyć sankcje nałożone na Rosję (z radością przyjęte), zamykanie możliwości handlu przygranicznego, niszczenie pomników żołnierzy radzieckich, oskarżanie o zamach w Smoleńsku i "wszystkie plagi egipskie", nic więc dziwnego, że boimy się zakręcenia kurka z gazem.
Ale za to mamy gazoport, gaz przywożą nam gazowce z Kataru a ostatnio nawet ten łupkowy z USA . Sam prezydent Trump podczas wizyty nam go zapewnił mówiąc, że będzie trochę drożej, ale się dogadamy. Tak z grubsza wygląda ta nasza dywersyfikacja (nie mylić z dywersją, bo i to może przychodzić do głowy).

Jan Psota
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Sierpień 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,860,879 unikalne wizyty