e-Gorzyce - Artykuły: Dekomunizacja - z cyklu "Okiem malkontenta"

TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEGO SERWISU, ZA UTRUDNIENIA W UŻYTKOWANIU OBECNEJ STRONY - PRZEPRASZAMY.

DO CZASU URUCHOMIENIA NOWEGO SERWISU, WSZYSTKIE WIADOMOŚCI PUBLIKOWANE BĘDĄ NA NASZYM PROFILU FB.


Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/05/2018 04:55:46
Ta koparka przy szkole to chyba zardzewiala

22/04/2018 00:37:48
Praca w gastronomii-Bluszc
zów, wymagania: książeczka sanepid, Więcej info pod numerem telefonu 605 915 901 U¶miech

19/04/2018 13:28:33
Jakoś cisza o wyborach nic. Podobno PiS ma mocnego kandydata na wójta.

05/04/2018 00:09:50
Założyć monitoring na tym placyku

03/04/2018 14:17:26
Byłam dziś na placu zabaw obok Kamana. Tragedia! Pełno śmieci, puszek po piwie, karuzela kwiatek połamana, łańcuchy na huśtawce poplątane. Czy to tak trudno uszanować i nie niszczyć!

31/03/2018 13:15:44
Świerze bazie mo ktoś w Olzi by se modz naciąć?

31/03/2018 13:14:39
Pozdrowienia dla wszystkich.

21/03/2018 16:33:43
W końcu słońce świeci!!!

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,254
Najnowszy użytkownik: gienka
Nawigacja
Artykuły » Okiem malkontenta » Dekomunizacja - z cyklu "Okiem malkontenta"
Dekomunizacja - z cyklu "Okiem malkontenta"
Okiem malkontenta

Dekomunizacja

Nie minął tydzień od czasu szumnych zapowiedzi ministra Brudzińskiego na temat stanowczego "nie" dla nacjonalizmu w Polsce, a w Hajnówce spokojnie oddawano cześć "Buremu" w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczący w manifestacji narodowcy z ONR nieśli transparenty z napisami m.in. "Cześć i chwała bohaterom".

Według ustaleń IPN ten dowódca oddziału NSZ wyrzynał m.in. Białorusinów. Żyjący jeszcze starzy mieszkańcy Hajnówki (świadkowie tamtych wydarzeń) i ich potomkowie byli przeciwni oddawaniu czci zbrodniarzowi. Postanowili wyrazić swoje niezadowolenie z przemarszu narodowców upamiętniając ofiary "Burego" zapalając znicze pod pomnikiem ofiar i represji oraz odczytując nazwiska pomordowanych.

Odezwało się też białoruskie MSZ, które do tej pory nie zabierało głosu w sprawie dotyczącej znowelizowanej ustawy o IPN. W kolejce do skłócenia z nami mamy jeszcze Słowaków. Już podczas odsłonięcia pomnika "Ognia" na Podhalu w 2006 r. przez ś.p. Lecha Kaczyńskiego, słowacki odpowiednik polskiego IPN był tym faktem zaskoczony. Słowacy nie potrafili zrozumieć, jak człowiek robiący czystki etniczne dotyczące Słowaków, Rusinów i Żydów, mordujący i grabiący niewinną ludność góralskich wsi może zostać bohaterem narodowym.
Wystarczy teraz zrobić kolejną imprezę "patriotyczną" pod jego pomnikiem. Wtedy rzeczywiście do skłócenia pozostanie nam już tylko "San Escobar".

Dzięki propagowaniu "nowej polityki historycznej", innej (słusznej) interpretacji dobrze udokumentowanych faktów historycznych (czytaj: odwracania kota ogonem), likwidowaniu widocznych świadectw minionych czasów, możemy utknąć w jakimś ślepym zaułku rzeczywistości. Cóż z tego, że ustawowo wyburzą pomniki, a postawią nowe honorując tym samym pamięć "nowych świętych"? Historii się nie zmieni, a gołębie i tak zrobią swoje. O Armii Czerwonej mówić się nie będzie, a Polskę wyzwolili Żołnierze Wyklęci, bo Rosjanie ją tylko napadli.

O prawie 45 latach Polski Ludowej, którą odbudowało pokolenie wojenne, w której żyły dwa nowe pokolenia, a jej dorobek "rozkradano" przez kolejne lata będzie się mówić jako o zbrodniczym systemie.
Niektórych generałów pośmiertnie (w ramach jakieś irracjonalnej zemsty i nienawiści) zdegradują do stopnia szeregowca, tych żyjących jeszcze też, jeżeli się ustawowo załapią (Hermaszewski nie będzie tu wyjątkiem). W związku z tym faktem tak mi teraz przeleciało przez myśl, że można by w kosmos wysłać kogoś innego, skoro komunistyczny kosmonauta zostanie zdegradowany. Prezydent właśnie sypie nominacjami generalskimi, a sterowanie polityką z orbity, to dopiero byłaby światowa jakość ...

Oprócz wyburzania pomników (ku pamięci), żeby nikt nie myślał, że w kamieniu jest się wiecznym (przykładowo talibowie i rebelianci z ISIS burzyli nawet te sprzed kilku tysięcy lat), buduje się nowe, zmienia nazwy ulic, placów i in. obiektów na te właściwe, niezależnie, czy ludzie tego chcą, czy nie. Dura lex, sed lex.

Już teraz, gdzie by człowiek nie spojrzał, tam: JP II Święty, Piłsudski i Lech Kaczyński.
Czyżby pomyślunek decydentów był jakiś ograniczony? Wiadomo, że godniejszych patronów trudno szukać i warto iść na całość, bo nie wiadomo kiedy znów przyjdzie zmieniać. No cóż, w tak ważkich tematach koszty i trudności administracyjne się nie liczą, a społeczne - absolutnie nie.

Ps.1:
Ostatnio zauważyłem, że jakaś tęga głowa wymyśliła w Raciborzu nazwę dla ronda przy pomniku Matki Polki. Oczom nie wierzę - Rondo Żołnierzy Niezłomnych. Raczej nie powinienem się dziwić, bo tam mają więcej takich pomysłodawców. Naszraciborz.pl podał 7 lutego, że w ramach dekomunizacji jeden z radnych niejaki Leon Fiołka zgłosił w interpelacji do prezydenta miasta celowość usunięcia (zamalowania) tabliczki producenta widniejącej na zabytkowym parowozie Tw53 Halinka stojącym przy dworcu. Wybudowano ją 1954 r. w Chrzanowie w Zakładzie Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego i oznaczono numerem 2648.

Czy my przypadkiem nie zaczynamy żyć w jakieś wirtualnej rzeczywistości? Czy nie należałoby rozpocząć nowego datowania kalendarza od końca 2016 roku? Przypomina mi to radziecką wersję stworzenia świata rozpoczynającą się słowami: "Snaczała nie było ni ... . Potom towariszcz Jarosław skazał ...".

Ps.2:
Przy okazji ujawnię Panu radnemu, że w Polsce w tamtych latach istniało wiele zakładów, w nazwach których figurowali narzuceni odgórnie (jak nieraz teraz) patroni. Kolejowa cysterna smoły nie wystarczyłaby do zamalowywania tabliczek na ich wyrobach.
Skoro jednak Dzierżyński się Panu nie podoba, to wspomnę o Zakładach Przemysłu Metalowego im. J. Stalina w Poznaniu. Widziałem ostatnio tabliczkę na ich wyrobie - lokomotywie wyprodukowanej w 1952 z numerem 1848. Zamiast ją skuć lub przynajmniej zamalować, żeby dzieci nie raziła po oczach, to ją jakieś dziady odrestaurowały.

Jan Psota
Komentarze
1013 #1 seweryn
dnia 26-02-2018 15:50
Ciekawe kiedy w naszej gminie ktoś wpadnie na pomysł by nazwać ulice im. L.Kaczynskiego?
1093 #2 alcest
dnia 25-03-2018 20:29
Teraz nie ma przemysłu, więc pozostałości też im przeszkadzają:/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Sierpień 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,885,608 unikalne wizyty