e-Gorzyce - Artykuły: Kabaretu ciąg dalszy - z cyklu "Okiem malkontenta"

TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEGO SERWISU, ZA UTRUDNIENIA W UŻYTKOWANIU OBECNEJ STRONY - PRZEPRASZAMY.

DO CZASU URUCHOMIENIA NOWEGO SERWISU, WSZYSTKIE WIADOMOŚCI PUBLIKOWANE BĘDĄ NA NASZYM PROFILU FB.


Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/05/2018 04:55:46
Ta koparka przy szkole to chyba zardzewiala

22/04/2018 00:37:48
Praca w gastronomii-Bluszc
zów, wymagania: książeczka sanepid, Więcej info pod numerem telefonu 605 915 901 U¶miech

19/04/2018 13:28:33
Jakoś cisza o wyborach nic. Podobno PiS ma mocnego kandydata na wójta.

05/04/2018 00:09:50
Założyć monitoring na tym placyku

03/04/2018 14:17:26
Byłam dziś na placu zabaw obok Kamana. Tragedia! Pełno śmieci, puszek po piwie, karuzela kwiatek połamana, łańcuchy na huśtawce poplątane. Czy to tak trudno uszanować i nie niszczyć!

31/03/2018 13:15:44
Świerze bazie mo ktoś w Olzi by se modz naciąć?

31/03/2018 13:14:39
Pozdrowienia dla wszystkich.

21/03/2018 16:33:43
W końcu słońce świeci!!!

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,254
Najnowszy użytkownik: gienka
Nawigacja
Artykuły » Okiem malkontenta » Kabaretu ciąg dalszy - z cyklu "Okiem malkontenta"
Kabaretu ciąg dalszy - z cyklu "Okiem malkontenta"
Okiem malkontenta

Kabaretu ciąg dalszy

Oto w przychodni specjalistycznej w Rudzie Śląskiej zakazano pracownikom używania gwary śląskiej w rozmowie z pacjentami. Sprawę ujawnił „Dziennik Zachodni”, a szum wokół zdarzenia spowodował, że kierownictwo zakaz odwołało, a zainteresowanych przeprosiło.
Nie tak dawno wypadło nam przełknąć „ukrytą opcję niemiecką” wpisując to stwierdzenie do odzywek kabaretowych, a na autora tych słów reprezentującego „lepszy sort” machnąć ręką – „tyn typ tak mo”, bo to nie jedyne jego „interesujące” spostrzeżenie.
Czasy, kiedy po wojnie „gorole” przyjeżdżały na Śląsk uczyć „hanysów” kultury dawno minęły, stąd nie dopuszczam do siebie myśli, że to zdarzenie mogłoby mieć jakikolwiek związek z „dobrą zmianą”, chociaż ...?
… Instrukcja została przygotowana, bo według kierownictwa lecznicy, pacjenci skarżyli się na obsługę używającą gwary, uznając to za przejaw braku kultury. Mamy więc jasność!!!

A ja myślałem, że po prostu zachodnim zwyczajem kierownictwo dało pracownikom skrypt modelowej rozmowy z pacjentem: „Dzień dobry, w czym mogę pomóc, poproszę dyskietkę, proszę zaczekać, a na zakończenie - miłego dnia.” Można by tu dodać zależnie od sytuacji – „krótkiej kolejki, szybkiego powrotu do zdrowia, itp.” Wszystko dla podbudowania samopoczucia chorego.
A co z tą gwarą? Czy nie można założyć, że wiele starszych osób używa gwary, bo inaczej nie potrafi? Cóż by szkodziło, gdyby personel znający gwarę „zniżył” się w rozmowie do tego pacjenta? Z pewnością pacjent poczułby się pewniej i byłoby mu milej, niż po wysłuchaniu modelowej rozmowy ze skryptu.

W poszukiwaniu materiałów na temat udziału kierownictwa PiS i najwyższych przedstawicieli naszego rządu w nabożeństwie maryjnym na Jasnej Górze 23 grudnia, trafiłem na źródło – oryginalny, cotygodniowy felieton „Głos Polski” Antoniego Macierewicza nagrany dla (w) TV Trwam. To stąd portale czerpały informacje, którymi miałem zamiar się posiłkować, a nie chciałem dać im wiary.

Szef MON powiedział, cytuję:
"... Trzeba to sobie jasno uświadomić - nie byłoby tak skutecznego i szybkiego działania, które zrealizowało kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - pan premier Kaczyński, pan marszałek Kuchciński, całe kierownictwo PiS-u, cały klub parlamentarny. Nie byłoby zapewne tej skuteczności gdyby nie obecność kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości 23 grudnia 2016 roku przed ołtarzem, przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma wątpliwości, że ta nasza wspólna modlitwa wówczas była dobrym znakiem, dobrą zapowiedzią i skutecznym, jednym z wielu skutecznych, decydujących działań, jakie zaowocowały w dniu dzisiejszym".

Trzeba przyznać, że cytowany tekst jest nad wyraz dyplomatyczny. Wierzący mają jasny przekaz, że to Matka Boska pomogła rządzącym zagasić "żagiew rebelii", zaś niewierzący nie mogą z tego robić zarzutu. Jest wyraźnie powiedziane, że modlitwa była znakiem, zapowiedzią, skutecznym, decydującym i owocnym działaniem. Ani słowa o pomocy nadprzyrodzonej. Karateka też się skupia i wycisza przed rozwaleniem sterty dachówek.

Według Konstytucji RP, Polska nie jest państwem wyznaniowym. Należałoby zatem założyć, że było to spotkanie wyjazdowe dla wyciszenia się i wypracowania strategii dalszych działań w celu zażegnania kryzysu parlamentarnego. Gwarantowana wolność nie zabrania czynnego uczestnictwa w obrzędach religijnych, więc bez wątpienia też się pomodlono:

"... I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy ...", a kiedy przyjdzie czas, to ich rozliczymy, że się im odechce.

Jan Psota
Komentarze
1007 #1 gloria palikot
dnia 13-07-2017 18:44
to co nasza władza teraz wyprawia nie jest już smiesz.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Sierpień 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,860,852 unikalne wizyty