Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20/05/2017 20:20:08
dogadają Gorzyce z Godowem i wespół zespół ogarną temat U¶miech no i oddzielny temat końskie kupy na ścieżce rowerowej U¶miech

20/05/2017 20:18:37
no właśnie nie miała gdzie wyrzucić. Gdyby co kilkadziesiąt metrów były kosze to pewnie by tam wyrzuciła. Nie wiem do kogo apelować POSTAWCIE KILKA KOSZY PRZY ŚCIEŻCE ROWEROWEJ, Niech si

15/05/2017 12:55:37
Prawda wczoraj przez gorzyczek idą trzy panie z kijkami. Jedną znicz wyrzuca papirek po cukierki prosto na chodnik.

15/05/2017 07:03:03
osób pracujących w Czechach. A inna para kaloszy to końskie g... na ścieżce rowerowej Gorzyczki - Łaziska U¶miech

15/05/2017 07:01:27
Trudno zrozumieć takie zachowanie( wyrzucanie śmieci) skoro i tak płacę za ich wywóz z posesji to jaki sens wywalania ich gdzie indziej. Notorycznie wywalane reklamówki w miejscach parkowania au

14/05/2017 22:29:28
Sytuacja z dziś. Wracam rowerem od strony mostu do Olzy. widzę samochód stojący na przystanku, otwarte drzwi pasażera i człowieka wychodzącego z auta. Usiłował zmieścic 2 reklamówki smieci

14/05/2017 11:49:36
ale to sami ludzie śmiecą a przecież można zabarc butelkę czy papietrek i wyrzucić go do kosza w domu.My ludzie to śmieciarze!!!

14/05/2017 11:48:19
Maruda masz rację uświadczyc śmietnik przy jakiej kolwiek ulicy w naszej gminie to zaszczy, No pomijając Bełsznicę tam kosze co 200 metrów stoją

Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,255
Najnowszy użytkownik: krzysiek1986
Nawigacja
Artykuły » Okiem malkontenta » Kabaretu ciąg dalszy - z cyklu "Okiem malkontenta"
Kabaretu ciąg dalszy - z cyklu "Okiem malkontenta"
Okiem malkontenta

Kabaretu ciąg dalszy

Oto w przychodni specjalistycznej w Rudzie Śląskiej zakazano pracownikom używania gwary śląskiej w rozmowie z pacjentami. Sprawę ujawnił „Dziennik Zachodni”, a szum wokół zdarzenia spowodował, że kierownictwo zakaz odwołało, a zainteresowanych przeprosiło.
Nie tak dawno wypadło nam przełknąć „ukrytą opcję niemiecką” wpisując to stwierdzenie do odzywek kabaretowych, a na autora tych słów reprezentującego „lepszy sort” machnąć ręką – „tyn typ tak mo”, bo to nie jedyne jego „interesujące” spostrzeżenie.
Czasy, kiedy po wojnie „gorole” przyjeżdżały na Śląsk uczyć „hanysów” kultury dawno minęły, stąd nie dopuszczam do siebie myśli, że to zdarzenie mogłoby mieć jakikolwiek związek z „dobrą zmianą”, chociaż ...?
… Instrukcja została przygotowana, bo według kierownictwa lecznicy, pacjenci skarżyli się na obsługę używającą gwary, uznając to za przejaw braku kultury. Mamy więc jasność!!!

A ja myślałem, że po prostu zachodnim zwyczajem kierownictwo dało pracownikom skrypt modelowej rozmowy z pacjentem: „Dzień dobry, w czym mogę pomóc, poproszę dyskietkę, proszę zaczekać, a na zakończenie - miłego dnia.” Można by tu dodać zależnie od sytuacji – „krótkiej kolejki, szybkiego powrotu do zdrowia, itp.” Wszystko dla podbudowania samopoczucia chorego.
A co z tą gwarą? Czy nie można założyć, że wiele starszych osób używa gwary, bo inaczej nie potrafi? Cóż by szkodziło, gdyby personel znający gwarę „zniżył” się w rozmowie do tego pacjenta? Z pewnością pacjent poczułby się pewniej i byłoby mu milej, niż po wysłuchaniu modelowej rozmowy ze skryptu.

W poszukiwaniu materiałów na temat udziału kierownictwa PiS i najwyższych przedstawicieli naszego rządu w nabożeństwie maryjnym na Jasnej Górze 23 grudnia, trafiłem na źródło – oryginalny, cotygodniowy felieton „Głos Polski” Antoniego Macierewicza nagrany dla (w) TV Trwam. To stąd portale czerpały informacje, którymi miałem zamiar się posiłkować, a nie chciałem dać im wiary.

Szef MON powiedział, cytuję:
"... Trzeba to sobie jasno uświadomić - nie byłoby tak skutecznego i szybkiego działania, które zrealizowało kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości - pan premier Kaczyński, pan marszałek Kuchciński, całe kierownictwo PiS-u, cały klub parlamentarny. Nie byłoby zapewne tej skuteczności gdyby nie obecność kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości 23 grudnia 2016 roku przed ołtarzem, przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma wątpliwości, że ta nasza wspólna modlitwa wówczas była dobrym znakiem, dobrą zapowiedzią i skutecznym, jednym z wielu skutecznych, decydujących działań, jakie zaowocowały w dniu dzisiejszym".

Trzeba przyznać, że cytowany tekst jest nad wyraz dyplomatyczny. Wierzący mają jasny przekaz, że to Matka Boska pomogła rządzącym zagasić "żagiew rebelii", zaś niewierzący nie mogą z tego robić zarzutu. Jest wyraźnie powiedziane, że modlitwa była znakiem, zapowiedzią, skutecznym, decydującym i owocnym działaniem. Ani słowa o pomocy nadprzyrodzonej. Karateka też się skupia i wycisza przed rozwaleniem sterty dachówek.

Według Konstytucji RP, Polska nie jest państwem wyznaniowym. Należałoby zatem założyć, że było to spotkanie wyjazdowe dla wyciszenia się i wypracowania strategii dalszych działań w celu zażegnania kryzysu parlamentarnego. Gwarantowana wolność nie zabrania czynnego uczestnictwa w obrzędach religijnych, więc bez wątpienia też się pomodlono:

"... I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy ...", a kiedy przyjdzie czas, to ich rozliczymy, że się im odechce.

Jan Psota
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Maj 2017

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Pizzeria Zacisze Czyżowice

Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
12,944,969 unikalne wizyty