e-Gorzyce - Artykuły: Wycinka drzew na własnych działkach od 1 stycznia 2017 r. bez zezwolenia

TRWAJĄ PRACE NAD BUDOWĄ NOWEGO SERWISU, ZA UTRUDNIENIA W UŻYTKOWANIU OBECNEJ STRONY - PRZEPRASZAMY.

DO CZASU URUCHOMIENIA NOWEGO SERWISU, WSZYSTKIE WIADOMOŚCI PUBLIKOWANE BĘDĄ NA NASZYM PROFILU FB.


Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16/05/2018 04:55:46
Ta koparka przy szkole to chyba zardzewiala

22/04/2018 00:37:48
Praca w gastronomii-Bluszc
zów, wymagania: książeczka sanepid, Więcej info pod numerem telefonu 605 915 901 U¶miech

19/04/2018 13:28:33
Jakoś cisza o wyborach nic. Podobno PiS ma mocnego kandydata na wójta.

05/04/2018 00:09:50
Założyć monitoring na tym placyku

03/04/2018 14:17:26
Byłam dziś na placu zabaw obok Kamana. Tragedia! Pełno śmieci, puszek po piwie, karuzela kwiatek połamana, łańcuchy na huśtawce poplątane. Czy to tak trudno uszanować i nie niszczyć!

31/03/2018 13:15:44
Świerze bazie mo ktoś w Olzi by se modz naciąć?

31/03/2018 13:14:39
Pozdrowienia dla wszystkich.

21/03/2018 16:33:43
W końcu słońce świeci!!!

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1,254
Najnowszy użytkownik: gienka
Nawigacja
Artykuły » Polityka » Wycinka drzew na własnych działkach od 1 stycznia 2017 r. bez zezwolenia
Wycinka drzew na własnych działkach od 1 stycznia 2017 r. bez zezwolenia

źródło: onet/biznes
Aleksander Fedoruk

Wycięcie drzewa na własnej posesji od 1 stycznia 2017 r. będzie o wiele prostsze. Zostaną zniesione ograniczenia w przypadku prywatnych działek, spadną też wysokie opłaty za zgodę na wycinkę. Obecnie opłata wynosi od 148,37 zł aż do 171 280,07 zł za jedno drzewo. Od stycznia może to być jedynie 500 zł. W piątek w sali Kolumnowej posłowie przyjęli nie tylko budżet, ale również nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Prace nad nią trwały… nieco ponad tydzień. Czy liberalizacja przepisów sprawi, że dojdzie do nadużyć, czego obawiają się organizacje ekologiczne?


Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody to kolejny przykład szybkiej nowelizacji prawa w ostatnim czasie. Tempo prac również tym razem było rekordowe. Projekt wpłynął do Sejmu 7 grudnia. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 14 grudnia. Dzień później odbyło się II czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a 16 grudnia ustawa została przegłosowana.

Doszło do tego w słynnym już bloku głosowań w sali Kolumnowej, w którym nie brała udziału opozycja. Onet pisał już o wątpliwościach dotyczących uchwalenia budżetu na 2017 r., co także miało miejsce na tym samym posiedzeniu i w tym samym składzie osobowym. – Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody to kolejny, znaczący krok na drodze do demontażu polskiego systemu ochrony przyrody – kategorycznie stwierdza Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Wycinka drzew – aktualne przepisy

Aktualnie wycięcie drzewa wymaga uzyskania odpowiedniej zgody od władz gminy lub miasta. Natomiast bez zezwolenia można to zrobić w sytuacji, gdy drzewo mierzone na wysokości 5 cm nad ziemią ma w obwodzie nie więcej niż 25 cm. W przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego jest to 35 cm. Średnio są to obwody drzew 10-letnich.


Po niedawnych zmianach nie jest też wymagane zezwolenie na usuwanie krzewów z ogrodów przydomowych, drzew i krzewów powalonych lub złamanych przez wiatr. Te ostatnie mogą być usunięte przez właściwe służby lub po oględzinach pracownika urzędu gminy. Wycinka możliwa jest także w przypadku drzew i krzewów usuwanych w ramach akcji ratowniczych.

Za usunięcie drzew lub krzewów naliczane są także opłaty. Od 26 sierpnia 2016 r. są one zależne od wielkości obwodu pnia, gatunku drzewa (tempa przyrostu pnia na grubość) i lokalizacji. Rozporządzenie ministra środowiska wprowadziło inną wysokość opłat na terenach wiejskich i obszarach zurbanizowanych. Natomiast nielegalna wycinka objęta jest sankcją w postaci kary pieniężnej. Wynosi ona dwukrotność opłaty za usunięcie drzew lub krzewów.

Po uwzględnieniu taryfikatora, wielkości drzewa i tzw. współczynnika jego lokalizacji, opłata za jego wycinkę może się wahać od 148,37 zł aż do 171 280,07 zł. Przykładowo, opłata za usunięcie świerku pospolitego o obwodzie 100 cm (mierzonego na wysokości 130 cm), który rośnie na terenie zielonym, wynosi ok. 9600 zł. Wpływy z opłat i kar za usunięcie drzew i krzewów trafiają do budżetu samorządów.

Pakiet trzech ustaw ministra Szyszki i projekt poselski

Greenpeace Polska 8 grudnia tego roku zarzucił Ministerstwu Środowiska prace nad pakietem trzech ustaw, które zdaniem ekologów miały być „zabójcze dla polskiej przyrody”. Mogły także pozbawić Polskę miliardów euro z funduszy europejskich. Minister Jan Szyszko wszystkiemu zaprzeczył, jednak ekolodzy ujawnili jego korespondencję z premier Beatą Szydło na temat propozycji. Szerzej o sprawie Onet pisał 9 grudnia. Jednym z trzech elementów pakietu miała być ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw.

Resort środowiska zaprzeczył pracom nad pakietem. Jednak 7 grudnia do Sejmu wpłynął poselski projekt… ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1143). Podpisali go posłowie PiS. Projekt w zdecydowanej większości pokrywał się z projektem ministerialnym, który został ujawniony także przez Greenpeace Polska, i do dzisiaj można go znaleźć na stronie internetowej organizacji.

Ekolodzy zarzucili politykom PiS, że wybierając ścieżkę poselską, a nie rządową, chcieli uniknąć niezbędnych konsultacji społecznych. „W trakcie prac nad ustawą posłowie odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne, które pozwoliłoby uwzględnić stanowisko obrońców przyrody” – pisze w swoim oświadczeniu Greenpeace Polska. Po wpłynięciu 7 grudnia do Sejmu projektu, 16 grudnia ustawa została przegłosowana. 20 grudnia trafiła pod obrady Senatu – pomimo zakwestionowania przez opozycję legalności przegłosowanych w sali Kolumnowej wszystkich projektów ustaw – i została przyjęta bez poprawek.

Wycinka drzew – co się zmieni w 2017 roku

Wnioskodawcy zmian w ustawie deklarowali, że ich celem jest „zwiększenie uprawnień właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, uproszczenie regulacji dotyczącej wycinki oraz wyposażenie jednostek samorządu w kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb”. „Wprowadzone zostaną zmiany umożliwiające gminom rezygnację z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat za usunięcie, także w wybranych przez nie sytuacjach” – czytamy ponadto w uzasadnieniu.

Ostatecznie, nowelizacja zakłada umożliwienie wycinki drzew na prywatnych posesjach bez zezwolenia. Nic się nie zmieni w przypadku chęci wycinki drzew związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rady gmin uzyskają kompetencje do decydowania, w jakich konkretnie wypadkach nie obowiązują zezwolenia lub nie są pobierane należne opłaty. Możliwe będzie wskazanie w uchwale gatunku, wieku, obwodu pnia drzewa czy też celu jego usunięcia, które nie będą umożliwiały nieograniczonej wycinki.

Jeżeli gmina nie wyrazi swojego stanowiska w uchwale, niejako graniczny będzie obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm, który dla topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego wyniesie 100 cm, a dla pozostałych drzew 50 cm.

Także rada gminy będzie ustalać wysokość opłat za wycinkę drzew i krzewów. Stawki opłat za wycinkę drzew nie mogą przekraczać 500 zł. W przypadku krzewów będzie to 200 zł. Posłowie argumentowali, że dzięki temu gminy uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat.

"Nowy rozdział w historii rzezi drzew"

Ekolodzy krytykują zmiany w prawie. „Nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze będzie niszczone w sposób jeszcze bardziej pozbawiony kontroli niż dotychczas” – pisze w oświadczeniu Greenpeace Polska. Mowa jest także o „nowym rozdziale w historii rzezi drzew” w przypadku poluzowania przepisów dotyczących możliwości ich wycinki. Z kolei wnioskodawcy deklarują, że dzięki nowelizacji cały proces zostanie mocno odbiurokratyzowany. Koronnym argumentem jest fakt, że już teraz zdecydowana większość wniosków kończy się wyrażeniem zgody na wycinkę.

Greenpeace Polska wskazuje jednak, że pozostałe wprowadzane przy tej okazji zmiany ograniczają ochronę przyrody na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zdaniem ekologów, może to naruszać także prawo europejskie – tzw. dyrektywę ptasią i siedliskową. Nowe przepisy mają sprawić, że podmioty prowadzące wycinkę i inne prace leśne nie będą musiały zwracać uwagi na gatunki chronione i same będą decydować o zasadności cięć – bez względu na opinie społeczników i przyrodników. Mają się jedynie kierować „kodeksem dobrych praktyk”, który zostanie przygotowany przez Ministerstwo Środowiska.

– Ustawa i tryb jej przeforsowania szkodzi nie tylko zieleni w miastach oraz gatunkom chronionym na obszarze blisko ⅓ powierzchni Polski, ale również podważa istotne zasady procesów demokratycznych. To szkodliwe i niebezpieczne działania – mówi Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Drugi z ujawnionych przez Greenpeace Polska projektów z pakietu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska (nowelizacja Prawa ochrony środowiska) również 7 grudnia trafił do Sejmu. Także jako projekt poselski. Pierwsze czytanie projektu jeszcze się nie odbyło. O trzecim akcie prawnym słuch na razie zaginął.
Komentarze
213 #1 bogus1973
dnia 12-01-2017 04:47
Wycinka drzew na prywatnej posesji - bez zezwolenia
11.01.2017
1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016r. poz. 2249).


Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją osoby fizyczne-właściciele prywatnych posesji mogą teraz bez uzyskania zezwolenia Wójta Gminy wyciąć znajdujące się na terenie ich nieruchomości krzewy i drzewa.

Powyższe dotyczy jedynie tych drzew i krzewów, gdy usunięcie ich niezwiązane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W przypadku konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów np: gdy wycinka jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wycinka będzie prowadzona na terenach należących do parafii itp. ustawa podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie wymaga się uzyskania zezwolenia na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25m2.

Zniesiono również konieczność uzyskania zezwolenia dla drzew i krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Pamiętać jednak należy, że zmiany ustawy nie dotyczą zieleni zabytkowej, rosnącej w miejscu wpisanym do rejestru zabytków oraz drzewostanu leśnego.

źródło: UG Gorzyce
213 #2 bogus1973
dnia 21-02-2017 18:56
Najpierw pozwalają teraz Prezes powiedział dwa słowa i będzie zmiana ustawy. Ludzie trzeba coś z tą Dobrą zmianą zrobić.
639 #3 zKopca
dnia 07-03-2017 20:37
jeszcze troch i drzewa na kopcu znikną
1013 #4 seweryn
dnia 15-04-2017 05:18
Jeszcze pare mioesięcy i z Rogowa znikną wszystkie szlachetne drzewa. Nawet w wielki Piątek słychać było odgłos pił.
213 #5 bogus1973
dnia 15-04-2017 12:22
mnie nic już nie zdziwi na kopcu tez słychac piły spalinowe w Wielką Sobotę
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Sierpień 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,860,882 unikalne wizyty