Rejestracja Odzyskaj hasło
Ciekawe wydarzenia
Najnowsze wpisy na forum
Najnowsze artykuły
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25/02/2018 04:49:29
UWAGA - ślisko na wiadukcie kolejowym na Piaskowej

24/02/2018 18:22:39
Poznaliśmy pierwszą gwiazdę 49. Dni Wodzisławia Śląskiego. To legendarny polski zespół rockowy. Ujawnioną gwiazdą jest Lady Pank. Zespół dowodzony przez Janusza Panasewicza i Jana Borys

24/02/2018 17:28:52

13/02/2018 12:31:59
Co to za wypadek w Gorzycach

08/02/2018 18:08:32
było widac że spadł śnieg a w gminie problemy

02/02/2018 13:54:17
fabian kliknij na poniższy link. http://e-gorzyce..
..5#comments

02/02/2018 04:54:03
Coś dla dzieci z turzy podczas ferii

22/01/2018 17:51:06
Już wkrótce na e-gorzyce.pl Mieszkasz z rodzicami, nie jesteś właścicielem posesji to bez upoważnienia odpadów w PSZOKu nie oddasz.

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 1
obronca szkolny

Łącznie użytkowników: 1,261
Najnowszy użytkownik: Rex
Nawigacja
Artykuły » Okiem malkontenta » Pokłosie dobrej zmiany - z cyklu "Okiem malkontenta"
Pokłosie dobrej zmiany - z cyklu "Okiem malkontenta"
Okiem malkontenta

Pokłosie dobrej zmiany

Ze sporym dystansem przyglądam się radosnej twórczości władz w ramach tzw. dobrej zmiany. Podobne odczucia miewałem kiedyś podczas porannych zapraw na terenie koszar w Oleśnicy. Kapral „ciorał” nami podnosząc naszą tężyznę fizyczną. Odreagowywaliśmy śmiechem, traktując te akcje jak coś przejściowego.

Jednak w przypadku dobrej zmiany, wiele posunięć może mieć nieodwracalne skutki. Twardy elektorat obecnej większości sejmowej cieszy się z każdego posunięcia rządu i każdej uchwały napisanej na kolanie, przegłosowanej nocą bez konsultacji i poprawek. Limitowany głos mniejszości opozycyjnej (częste wyłączanie mikrofonu) i tak nie jest uwzględniany.

„Ryczą, bo zostali oderwani od koryta” mówi się o opozycji nie patrząc na to, że koryto zostało przejęte, znacznie poszerzone i uzupełnione z gumowego budżetu. Niektóre posunięcia w tym zakresie skrytykował sam Kukiz wytykając rządowi „koryto+”. Podnosząc ustawową kwotę wolną od podatku dla pospólstwa, posłowie pozostawili dla siebie pięciokrotnie wyższą (za ciężką pracę). Przy niezłych dochodach, aktualnie jeszcze podniesionych, straty podatkowe byłyby nie do przełknięcia. Do tego w tym tygodniu posłowie otrzymali już drugą w tym roku podwyżkę (po 1000 zł). Razem z dietami daje to ponad 34 000 miesięcznie. Marszałek Kuchciński przyznał też nagrody wicemarszałkom po 13 000 zł za intensywną pracę. Kiedy Stanisław Tyszka (od Kukiza) nagrodę oficjalnie odesłał, niektórych wicemarszałków te pieniądze zaczęły „parzyć”.

Reforma systemu oświaty uruchomiona w 1999 przez rząd Jerzego Buzka była przeprowadzana przez 3 lata. Zmieniła tym samym dwustopniowy „posocjalistyczny” system nauczana (ja go przeszedłem i nie narzekam) na trzystopniowy. Kiedy po kilkunastu latach reforma się dobrze zakorzeniła, to zostaje radykalnie cofnięta. Trudno doszukać się merytorycznych argumentów po stronie rządu za koniecznością przeprowadzenia takiej operacji. Tęsknota za tamtymi czasami, czy potrzeba zakamuflowania iście „rewolucyjnego” programu nauczania? Jeżeli to drugie, to po co mamy tę żabę jeść? Czy młodzież przez to pozyska więcej wiedzy? Śledząc nowy program – szczerze wątpię. Wciskanie w zakresie rozszerzonym „odkłamanej” historii, „oryginalny” dobór lektur, ograniczanie ilości przedmiotów ścisłych w zderzeniu z rzeczywistością może przynieść niewesoły skutek.

Kolejna akcja zmian (pamiętam, że kiedyś już to robiono, ale widocznie po łebkach) nazw ulic pod szumną nazwą dekomunizacji bez względu na koszty też należy do odkłamywania historii. Nieraz na jedną ulicę w kolejce czeka kilkoro znamienitych patronów. Tu wszystko w rękach rad. Kuriozalnym wydaje się jednak usuwanie z pamięci nieraz żyjących jeszcze uczestników wydarzeń historii najnowszej. Wydawałoby się, że Lecha Wałęsy jako sygnatariusza Porozumień Sierpniowych wyeliminować się nie da. A jednak. Nie trzeba zaprzeczać, wystarczy nie wspominać. Pozostaje jeszcze port lotniczy jego imienia. Żaden problem, mówi kolega. Zmienią nazwę i po krzyku. Na początek wystarczy przewidująco usunąć nazwisko. W telewizji pokazali, że przy dekomunizowaniu ulic to chwyta.

Do tego powszechna likwidacja (nieraz bezkarne niszczenie) obiektów pamięci niezgodnych z głoszoną aktualnie prawdą (pomniki, nagrobki, tablice) poważnie tę pamięć ograniczają. Stawia się za to pomniki jedynie słuszne. Historia staje się przez to piękniejsza? Po odsłonięciu na Podhalu pomnika „rzeźnika” Ognia, przyjaciele Ukraińcy odsłonili u siebie pomnik „rzeźnika” Bandery. Wielkie oburzenie przeszło przez Polskę. Trudno. Oni też mają swoich bohaterów. Nie dziwmy się zatem, że naszego „Wołynia” nie chcą wyświetlać u siebie. Może lepszym od wybielania historii byłoby nauczanie prawdziwej? My jednak musimy być narodem wybranym, który przez całe wieki tylko cierpiał, ale krzywdy nikomu nie zrobił.

Jan Psota

Ps.:
Z ostatniej chwili (też dotyczy dobrej zmiany).
Niektóre zmiany w ustawie o instytutach badawczych przygotowane przez PiS:
– Większe uprawnienia ministrów przy powoływaniu i odwoływaniu dyrektorów instytutów (wchodzą w to osoby spoza instytutów),
– zniesienie wymogu znajomości języka obcego,
– zniesienie wymagań wyższego stopnia naukowego niż doktor dla przewodniczącego rady naukowej.

W konsekwencji w radach naukowych będą dominowały osoby wyznaczone przez ministra (nieraz ludzie nieprzygotowani, niekompetentni, bez wiedzy i doświadczenia – według Grupińskiego.
W Polsce istnieje 115 instytutów badawczych. Prowadzą one badania naukowe i prace ukierunkowane na wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Ostatnia podobna ustawa była podpisana jeszcze przez Bieruta, Cyrankiewicza i Minca. Oni jednak działalność naukową pozostawili naukowcom.
Misiewicze czekają na podpis prezydenta.

Tak się jakoś dziwnie składa, że każdy desant na stanowiska wymagające wiedzy i fachowości poprzedzony jest ustawą obniżającą te kryteria. Czyżby już brakowało fachowych i kompetentnych ludzi "na prawicy"? Pewnie są, ale poza kręgiem znajomych królika. TKM, a po nas tylko potop. Koryto, jakie by nie było zawsze się przyda, kiedy przyjdzie odpłynąć ...
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
Luty 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Reklama
F.U.H. Mazur Marek

Catering J.K. Łyczko

Z&R Benauer-Zychma

PPUH Kazimierz - tapicerstwo

Zakład Stolarski Wolny

Centrum ogrodnicze Adamczyk - Olza

Pro-Agro-Vet  Jan Skrzypiec


Salon fryzjerski Zuzanna

Benauer - usługi transportowe

Barbarossa Ice&Pizza Team - Gorzyce

Statystyki reklamowe
14,342,278 unikalne wizyty